چهار نوع خدمات و سرویس دهی در رستوران

در رستوران های معمولی خدمات و سرویس دهی با قیمتی بسیار نازل تر از رستوران های لوکس ارائه میشود. یکی از تصمیمات مهمی که در شروع یک رستوران باید گرفته شود نوع خدمات دهی آن رستوران  می باشد. نوع سرویس ، لوازم داخل رستوران، منو، کالاهای موجود، غذا و قیمت دکور و طراحی رستوران را مشخص میکند. این نوع از خدمات بستگی به علائق شخصی، بازاری که مورد هدف قرار می دهید و مکان آن رستوران دارد. داشتن ویژگی های بارز هر نوعی از این رستوران ها به شما کمک می کند تا خدمات دهی مناسبی برای رستوران خود انتخاب کنید.

فست فود

فست فود ها یا رستوران هایی با سرویس سریع، سریعترین غذا را با نازلترین قیمت ارائه میدهند. طراحی و دکوراسیون اکثر فست فود ها بسیار ساده است. فست فود ها اغلب شعبات یک برند می باشند که مکان های بسیار زیادی دارند. بزرگترین زنجیره های فست فودی معمولاً بصورت جهانی و بین المللی کار می کنند. برخی از فست فودها با مالکین شخصی انتخاب می کنند که فست فودی کوچک، محلی و غیر زنجیره ای باز کنند.

اغلب این رستوران ها برای مشتریان محلی هستند تا بنشینند و غذای خود را میل کنند در حالیکه برخی از آنها مسیر ماشین رو دارند و یا مشتریان از قبل غذای خود را سفارش میدهند و فقط هنگامی آماده است میروند و غذای خود را دریافت میکنند. فست فودها اغلب غذاهایی از قبیل همبرگر، مرغ، ساندویچ های کوچک، غذاهای مکزیکی و یا بستنی سرو میکنند.

رستوران های سریع و معمولی (فست کژوال)

رستوران های فست کژوال بسیار شبیه فست فود ها می باشند اما مشتریان اغلب تصور می کنند که غذای آنها بسیار سالم تر و با کیفیت بیشتری از فست فود ها می باشند. دیدگاه غذا با کیفیت بالا یا غذای سالم تر این اجازه را به مالک رستوران های فست کژوال میدهد تا قیمت بالاتری را نسبت به فست فود ها اعمال کنند. در این نوع رستوران ها، غذای خود را جلوی پیش خوان سفارش می دهند و بعد باید منظر بمانند تا غذای آنها آماده شود. فست کژوال ها این امکان را به مشتری میدهند تا غذای خود را سفارش داده و با خود ببرند. بسیاری از این رستوران ها غذای خاصی از قبیل غذای  مکزیکی، چینی یا غذاهای داغ تازه پخته شده سرو میکنند. درست زمانی که فست فودها مرغ سرخ شده سرو میکنند، رستوران های فست کژوال مرغ بریانی همراه سبزیجات و نان پخته شده ارائه میکنند.

رستوران لوکس

رستوران های لوکس معمولاً  با منوهای غذایی بسیار کار شده و غذاهای گران همراه هستند. مالکین این نوع رستوران ها می خواهند فضایی با ظرافت و زیبایی ارائه کنند. بسیاری از آنها از مشتریان خود میخواهند تا از قبل برای غذا خوردن رزرو کنند و برخی از آنها تاکید دارند تا مشتریان خود با لباس خاصی در رستوران حاضر شوند. این در حالیست که مابقی آنها از این قانون پیروی نمی کنند. رستوران های لوکس معمولاً آشپزهایی را استخدام میکنند که به کالج آشپزی رفته اند و سوابق کاری زیادی دارند. اغلب مشتریان این رستوران ها اهمیتی به هزینه های گزافی که بابت غذا میدهند ندارند آن هم بدلیل ارزشی که از غذا خوردن در این رستوران ها دریافت میکنند، است. برخی از این رستوران ها وعده های غذایی آنها پنج نوبت میباشد و لیست شراب های آنها بسیار بسیار گران می باشد.

غذاخوری معمولی

غذاخوری های معمولی نوع غذایشان بسیار شبیه به رستوران های فست کژوال میباشد اما تفاوت آنها در سرویس میز میباشد. بیشتر این غذاخوری ها محیطی بسیار خانوادگی و دوستانه دارند. منوی غذایی غذاخوری های معمولی به نسبت فست کژوال ها کمی گرانتر است. این نوع غذاخوری ها معمولاً گارسون هایی را استخدام میکنند که که سفارش مشتریان را بگیرند و غذا را سرو کنند. قیمت ها در این غذاخوری ها بسیار کمتر از رستوران های لوکس و بالاتر از فست کژوال ها میباشد. این غذاخوری ها معمولاً غذاهایی همچون پاستا، مرغ و غذاهای دریایی ساده سرو میکنند. برخی از آنها منوهای غذایی مخصوص و مابقی یک نوع روش آشپزی خاصی را ارائه میدهند.

منبع

درباره نویسنده

دیدن این پست ها هم خالی از لطف نیست!

غذا و نوشیدنی ۰ نظر

نقش و وظایف Sous Chef در هتل های بین المللی چیست؟

معمولا در تمام هتل ‌های ۵ ستاره رستوران ‌های جداگانه با سبک ‌های مختلف آشپزی وجود دارد که با توجه به ذائقه مهمانان مقیم (در بخش سرویس یا پذیرایی و

غذا و نوشیدنی ۰ نظر

اصول پذیرائی از تیپ های شخصیتی متفاوت در رستوران هتل

امروزه مقوله سرویس دهی‌ و خدمات رسانی با توجه به مولفه‌های شخصیتی گوناگون اشخاص دچار تحولات گوناگونی شده است و در محافل گوناگون در مورد چگونگی‌ سرویس دهی‌ به اشخاص

غذا و نوشیدنی ۰ نظر

شرحی بر شیوه سرویس دهی آمریکایی در بحث غذا و نوشیدنی (بخش اول)

ما در استاندارد هتل می‌خواهیم به یکی‌ از متداول ترین سوالات فعالان و دانشجویان صنعت هتلداری بپردازیم  و با هم تفاوت ‌ شیوه های سرویس دهی‌ آمریکایی، انگلیسی‌. روسی و

۰ نظر

بدون نظر!

شما میتوانید اولین نفر باشید در نظرات این نوشته!